הכותב:  עו"ד זהר הר נוי.

 בזמן האחרון ישנו טרנד הולך וגובר שבו בוחרים זוגות ישראלים (ויהודים) רבים אשר מאסו במוסד הרבנות מסיבות כאלה ואחרות להינשא בחו"ל ולהירשם בארץ כנשואים.

חלק מהסיבות של בני הזוג הן דתיות (למשל, זוג חד מיני שלא יכולם להינשא בישראל בשל החוק הישראלי) וחלק מהסיבות הן אידיאולוגיות גרידא בשל העובדה שבני זוג חד מיניים לא יכולים להינשא לפי החוק בישראל. לעניין זה, זכור בעיקר בפוסט של חן טל שנישאה בחו"ל בשל העובדה שבישראל בלתי אפשרי לבני זוג חד מיניים להינשא כחוק.

כידוע לעורכי הדין העוסקים בדיני משפחה, בשלהי שנת 2006, קבע בית המשפט העליון כי למרות רצונם של בני הזוג לברוח מסמכותו של בית הדין הרבני – אין הם יכולים לברוח בכל הקשור לנושאי גירושין בשל יהדותם.

עם זאת – ואולי לשם המתקת הגלולה המרה הנ"ל – באותו פסק הדין קבע בית המשפט העליון (כב' הנשיא בדימוס אהרן ברק) כי אין אפשרות לכרוך נושאים ממונייים לתביעת גירושין בשל נישואין אזרחיים. את הנושאים בענייני משמורת ילדים השאיר בית המשפט העליון בצריך עיון.

למרבה האבסורד, מאז ועד היום עבר כמעט עשור בו החלו בתי הדין הרבניים לדון בגירושין של זוגות ישראלים ויהודים שטסו להתחתן בחו"ל בשביל להמנע מבית הדין הרבני !

אך בכך לא די. בשנים האחרונות בתי הדין הרבניים לא חוששים לפסוק שיש להם סמכות לדון בעניינים נוספים שנכרכים לתביעות הגירושין (תביעות רכוש וכו'), וזאת, כאמור, למרות אמירתו הברורה של בית המשפט העליון בנוגע לסמכות בתי הדין הרבנים בענייני ממון בנישואין אזרחיים בין יהודים שנערכו בחו"ל.

הטענה של בתי הדין הרבניים היא שאמירתו של בית המשפט העליון היא בגדר אמרת אגב – דהיינו, קביעה שאינה מחייבת את הערכאות דלמטה, לרבות בתי הדין הרבניים.

בכך למעשה, נוצר מצב הזוי שבו זוג יהודי שניסה בכל מאודו להתרחק מהממסד הרבני למרות שאין לו כל חובה לעשות כן – יכול למצוא את עצמו מול שלושה דיינים חרדים (ע"פ רוב) במידה שהנישואין של בני הזוג יעלו על שרטון !

מעבר לעובדה שיש בכך פגיעה משמעותית בחופש הבחירה של הצדדים שבחרו להינשא בחו"ל בשל להמלט מהממסד הרבני, לעניין זה יש השלכות קרדינליות גם מבחינה של אסטרטגייה משפטית שהרי כידוע למירוץ הסמכויות/ההחלטות בין בתי הדין הרבניים לבית בתי המשפט לענייני משפחה אינו רק עניין סימבולי של בחירה בערכאה דתית אל מול ערכאה אזרחית ובמקרים רבים הוא יכול להוות משקל מכריע בהליך הגירושין בין הצדדים.

מה הפתרון? כמו בכל דבר גם כאן צריכים בני הזוג העתידים להינשא להכיר בעובדה שאם הם מעוניינים באמת ובתמים להתחמק מהממסד הרבני מוטב שיקבעו זאת בהסכם שיאושר בבית משפט לענייני משפחה.

עו"ד זהר הר נוי הוא סגן יו"ר ועדת דיני משפחה מחוז ת"א והמרכז, ועורך דין לדיני משפחה וקניין רוחני.

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, ומערכת אתר משפטנט – חדשות עולם המשפט ודעות משפטיות מסירה מעצמה כל אחריות בנוגע להסתמכות על מאמר זה.

מודעות פרסומת